Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Budowa kamery przemysłowej oraz jej parametry

Strona główna  »  Artykuły  »  Budowa kamery przemysłowej oraz jej parametry


Budowa kamery przemysłowej oraz jej parametry

Kamera przemysłowa to nieodzowny element systemu zabezpieczającego w biurach, magazynach, sklepach, na placach budowy i w wielu innych miejscach publicznych. Jest często wybierana ze względu na niewysoką cenę i stosunkowo łatwy sposób montażu. Z jakich elementów zbudowana jest kamera CCTV? Dla zainteresowanych kilka informacji na ten temat poniżej.

Niezwykle istotnym elementem tego urządzenia jest tak zwany przetwornik obrazowy CCD (Charge-Coupled Devices, urządzenie charakteryzujące się sprzężeniem ładunkowym). Inaczej mówiąc jest to scalony analizator obrazu, który przetwarza obraz na sygnał (obraz optyczny na sygnał wizyjny, elektryczny). To on sprawia, że kamera nie zniekształca obrazu. Istnieje kilka różnych rodzajów przetworników, można je podzielić ze względu na ich gabaryty. Są to przetworniki od 1/4" (rozmiary – 2,7 mm na 3,6mm) do 2/3" (rozmiary 6,6 mm na 8,8 mm). Jak łatwo się domyślić najbardziej popularne dziś stały się najmniejsze przetworniki 1/4". Dzięki nim rozmiary kamery są bardzo niewielkie, a to niezwykle pożądana cecha tego typu urządzenia.


Innym ważnym elementem kamery przemysłowej jest procesor sygnałowy DSP, czyli Digital Signal Processor. To właśnie do niego dociera sygnał wizyjny z przetwornika. Jakie jest zadanie procesora sygnałowego? Ma on między innymi zredukować szumy czy nieostrość obrazu, czyli krótko mówić wpłynąć dodatnio na jakość sygnału. Procesor jest również odpowiedzialny za tak zwane Sens – up, czyli podniesienie poziomu czułości kamery.

budowa i działanie kamery cctv


Warto z pewnością wspomnieć w tym miejscu o parametrach kamer przemysłowych. Zacznijmy od rozdzielczości, która odpowiada za jakość obrazu. Im jest większa, tym lepszy obraz zyskujemy. Można wyróżnić między innymi : CIF (320 x 240), VGA (640 x 480), D1 (720 x 576) oraz SXGA (1280 x 1024). Niezwykle ważna jest również czułość kamery.


Parametry podane przez producenta pozwolą nam ustalić, czy kamera jest zdolna do rejestracji obrazu dobrej jakości przy niewielkim oświetleniu obiektu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że różni producenci powołują się na różne warunki i metody pomiarowe. Na czułość kamery bardzo duży wpływ ma zastosowanie wspominanej już wyżej procedury Sens – up. Wysoka czułość kamery jest polecana dla słabo oświetlonych obiektów, natomiast zdecydowanie odradza się stosowania takich kamer w obiektach bardzo dobrze oświetlonych.


Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z parametrami kamery, by dokonać najlepszego wyboru. W przypadku chęci montażu takich kamer warto zapoznać się z artykułem na temat najczęściej popełnianych błędów podczas montażu kamer do monitoringu